goldi180
noob
Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/10
|
Wysłany:
Wto 15:00, 12 Sie 2008 |
|
HyperCam2
Jest to mój pierwszy takiego typu poradnik więc proszę o wyrozumiałość.Zaczynam karierę na tym forum dlatego jak możecie starjcie opanować nerwy . Poza tym widę ze były pytania na forum co do tego programu więc myślę, że będzie w sam raz.
Spis Treści
1: Co to jest HyperCam.
2: Ustawienie obszaru, który ma być nagrywany.
3: Klawisze skrótów.
4: Ustawienia pliku avi.
5: Dźwięk
6: Inne Opcje
7: Nagrywanie i odtwarzanie naszego filmu.
8: Download
Na początek mojego poradnika perę słów.Program ten można wykorzystać w wiele sposobów.Po przeczytaniu mojego poradnika myślę, źe każdy znajdzie jakieś zastosowanie dla Siebie.
1
Co to jest i z czym to sie je..
Program HyperCam służy do przechwytywania czynności wykonywanych na ekranie systemu Windows i zapisywania ich jako standardowy, łatwy do obróbki film w formacie AVI (Audio-Video Interleaved). Filmy w tym formacie mogą być odtwarzane pod Windows, jak również za pośrednictwem sieci Internet. Inne programy, które używają własnych formatów plików, mogą wymagać specjalnych przeglądarek, a obróbka produkowanych przez nie filmów może być trudna, a nawet niemożliwa.
2
Ustawienie obszaru, który ma być nagrywany
Dostępne są trzy sposoby wybierania rozmiaru obszaru przeznaczonego do przechwytywania.
Możesz wybrać obszar przechwytywania w sposób wizualny, bezpośrednio z ekranu. W tym celu naciśnij przycisk Wybierz Obszar, który w wygodny sposób pozwoli na zdefiniowanie rozmiarów obszaru przy użyciu myszki lub klawiatury (klawiszy kursora). Najpierw ustaw kursor w jednym z rogów obszaru, a następnie dostosuj rozmiary wg własnego uznania. Zwróć uwagę na to, że rozmiary obszaru są pokazywane w czasie rzeczywistym a koordynaty są aktualizowane na bieżąco w okienku programu.
Po wciśnięciu przycisku Wybierz Okno, możesz przesuwać kursor myszki po ekranie wybierając różne obiekty ekranowe, np. okna, obszary okien, przyciski, itd. Wybierane obszary są podświetlane w momencie ich wybrania. Aby zaakceptować podświetlony obszar należy wcisnąć lewy przycisk myszki, natomiast prawy w celu rezygnacji
Możesz również wprowadzić rozmiary obszaru bezpośrednio w odpowiednie pola, tj. X Start i Y Start, jak również wysokość i szerokość w punktach. Dzięki temu dokładniej ustalisz nowy obszar przech
wytywania lub wcześniejszy, ustalony przy pomocy powyższych metod.
3
Klawisze skrótów
HyperCam używa czterech ogólno-systemowych skrótów klawiszowych:
do rozpoczynania i zatrzymywania nagrywania plików AVI (domyślnym jest F2)
do tymczasowego zatrzymywania (pauza) nagrywania i ponownego wznawiania (domyślnym jest F3)
do przechwytywania pojedynczych klatek i zapisywania ich do pliku AVI podczas gdy HyperCam jest w trybie Pauzy (domyślnym jest F4)
Aby zmienić skrót klawiszowy, wystarczy nacisnąć przycisk odpowiadający danemu skrótowi. Ukaże się okienko służące do zmiany skrótu. Upewnij się, że migotający kursor znajduje się w polu edycyjnym, a następnie wciśnij kombinację klawiszową, którą chcesz uruchamiać wybraną funkcję. Jeśli, dla przykładu, chciałbyś zdefiniować skrót Shift+F9, wciśnij i przytrzymaj klawisz Shift, a następnie wciśnij klawisz funkcyjny F9.
Przy użyciu funkcji Zrzut pojedynczej klatki (domyślnie skrót klawiszowy F4) możesz przechwytywać pojedyncze klatki i zapisywać je do pliku AVI w dowolnych momentach, które wybierzesz. W tym celu musisz wprowadzić program w tryb pauzy. Uruchom program w trybie Pauzy (przycisk “Start i pauza”) lub wciśnij przycisk F3 podczas nagrywania. Obszar nagrywania będzie oznaczony w tym trybie dużą literą X, co oznacza, że nic nie jest nagrywane. Możesz przesunąć obszar nagrywania w dowolne miejsce, ustawić wyświetlanie, pozycje okien, kursor, etc. Teraz wciśnij ten skrót klawiszowy i dokładnie jedna klatka zostanie zapisana do Twojego pliku AVI. Możesz powtarzać ten proces wielokrotnie wg potrzeby. Jeśli włączyłeś dźwięk podczas nagrywania, musisz wiedzieć, że z pojedynczą klatką żaden dźwięk nie jest nagrywany. Możesz opuścić ten tryb używając skrótu klawiszowego do funkcji “Zatrzymaj” lub “Wznowienie”.
Opcja „Używaj HyperSnap+DX 5 specjalnej obsługi klawiatury dla nagrywania gier komputerowych” jest widoczna tylko wówczas, gdy zainstaluje i uruchomi się inny produkt naszej firmy, HyperSnap-DX wersji 5 lub nowszej, i uruchomi w nim opcję „zrzutów specjalnych”. Niektóre gry blokują dostęp do klawiatury dla innych programów i w takiej sytuacji klawisze dla HyperCam nie pracują. HyperSnap-DX przechwytuje wszystkie klawisze które docierają do gry komputerowej, i jeśli rozpozna któryś jako klawisz przeznaczony dla HyperCam – tam go posyła.
4
Ustawienia pliku avi
Nazwa pliku AVI może być zmieniona poprzez wprowadzenie preferowanej nazwy pliku w odpowiednim polu. Nazwa pliku może być poprzedzona nazwą dysku i foldera (katalogu), np. C:\MojeFilmy\film.avi. Możesz również kliknąć na przycisku “Przeglądaj” i wybrać folder oraz nazwę pliku.
Jeśli przełącznik Dodaj kolejny numer do nazwy pliku jest zaznaczony, odpowiedni numer będzie automatycznie dodawany do nazwy pliku, przy każdym wciśnięciu przycisku “Nagrywanie” lub po użyciu skrótu klawiszowego, np. film0001.avi, film0002.avi, fil0003.avi, itd.
Przełącznik Nagrywaj dźwięk włącza bądź wyłącza nagrywanie dźwięku z mikrofonu lub innego źródła wejściowego. Proszę zauważyć, że na wielu komputerach dźwięk podczas nagrywania może być niesłyszany. Jest to spowodowane tym, że wiele kart muzycznych i ich oprogramowanie pracują w trybie "half duplex", w związku z czym, nie potrafią one jednocześnie nagrywać i odtwarzać dźwięku w tym samym czasie.
Pole Częstotliwość w klatkach na sekundę pozwala na określenie ilości klatek nagrywanych w ciągu jednej sekundy. Podanie zbyt wysokiej wartości w przypadku, gdy Twój komputer nie jest wystarczająco szybki do przechwytywania i kompresji w tym samym czasie, spowodować może, że HyperCam będzie gubił niektóre klatki lub zatrzyma się całkowicie informując o błędzie.Możesz również określić inną częstotliwość odtwarzania. Na przykład, możesz nagrywać z częstotliwością 5 klatek na sekundę, lecz film odtwarzany będzie przy 10 fps. Jeśli zdefiniujesz Playback, przełącznik “Nagrywaj dźwięk” będzie wyłączony i zablokowany, ponieważ każdy dźwięk, który chciałbyś nagrać byłby odtwarzany z podwójną prędkością.
Pole Przechwyć tylko kursor/pełna klatka powinno zwykle być ustawione na Oznacza to, że każda klatka zapisywana do pliku AVI jest na nowo przechwytywana z ekranu. Jeśli ustawisz tę wartość powyżej 1, na przykład na 3 - wówczas tylko co trzecia ramka będzie przechwytywana z ekranu, a dwie ramki pomiędzy nimi będą tylko uaktualniać pozycję kursora myszki. Opcji tej można użyć, gdy chce się nagrać film z bardziej naturalnym, ciągłym ruchem kursora, a równocześnie utrzymać mały rozmiar pliku AVI. Wartości powyżej 1 mogą również zapobiec występowaniu błędu "zbyt wysoka częstotliwość przechwytywania ramek".
Wartość pola Klatka kluczowa co [ ] klatek określa jak często program zapisuje wszystkie klatki do pliku AVI. Klatki pomiędzy klatkami kluczowymi mogą zawierać tylko różnice pomiędzy poprzednią i kolejną klatką. Wyższe wartości tego pola pozwalają na osiągnięcie lepszych częstotliwości odtwarzania filmu, lecz mogą znacznie utrudnić edycję filmu w edytorach video w późniejszym czasie.
Lista Kompresja obrazu pozwala na wybranie kompresji CODEC, dzięki czemu filmy będą posiadać mniejsze rozmiary i będą odtwarzane szybciej. Zachęcamy do użycia opcji “Autowybór”, dzięki której dla trybu kolorów 8 bitów zastosowana zostanie kompresja MS RLE, a kompresja MS Video1 dla wyższych trybów i brak kompresji dla trybu 4 bitowego. Proszę zanotować, że w wypadku nagrywania filmów w trybie “True Color” (24 lub 32 bity), domyślna kompresja MS Video1 będzie zapisywać pliki AVI jako 16 kolorowe bitmapy, tracą głębię kolorów. Możesz spróbować użyć opcji “Pełne klatki (bez kompresji)“ do zapisywania 24 bitowych bitmap lub poeksperymentować z innymi algorytmami kompresji, które są zainstalowane w Twoim systemie i wyświetlane na liście.
Przycisk Konfiguruj kompresję obrazu jest dostępny tylko dla niektórych sposobów kodowania, które umożliwiają konfigurację dodatkowych parametrów. np. dla kompresji Intel Indeo, możesz wybrać “Quick Compress”, albo hasło chroniące nagrywany film itp.
Niektóre kompresory video używają wartości Jakość kompresji klatek dla określenia kompromisu pomiędzy rozmiarem pliku AVI i jakością obrazu.
5
Dźwięk
Zakładka “Dźwięk” pozwala na określenie jakości dźwięku nagrywanego wraz z filmami AVI
W celu osiągnięcia najlepszej wydajności, kiedy używasz dużej liczby klatek na sekundę, wybierz 8 bitowy rozmiar próbki i niską częstotliwość próbkowania. Dla lepszej jakości dźwięku ustaw większe wartości. Rozsądnym kompromisem pomiędzy wydajnością a jakością dźwięku jest ustawienie rozmiaru próbki na 16 bitów oraz częstotliwości na 11025.
6
Inne opcje
Ta zakładka pozwoli ustawić dodatkowe parametry nagrywania, takie jak: widoczność kursora myszy, zaznaczanie naciśnięć klawisza mysza za pomocą gwiazdki, jej rozmiar i kolor. Można tu też włączyć nagrywanie dźwięku kliknięć myszki - ustaw suwak głośności na pozycję powyżej 0. Dźwięki kliknięć myszki dodawane są tyko wówczas, gdy wybrano także opcję "Nagrywaj dźwięk" na zakładce "Dźwięk".
7
Nagrywanie i odtwarzanie naszego filmu
Po ustawieniu wszystkich parametrów pliku AVI, zdefiniowaniu obszaru przechwytywania i zanotowaniu przypisanych w programie skrótów klawiszowych, możesz rozpocząć nagrywanie. Nagrywanie można rozpocząć poprzez wciśnięcie przycisku Nagrywanie lub wciśnięcie skótu klawiszowego (domyślnie F2). Możesz również uruchomić nagrywanie w trybie pauzy, w którym zobaczysz migającą ramkę wokół wybranego obszaru przechwytywania. Ramkę tą w trybie pauzy można przemieszczać bez rozpoczęcia nagrywania. Aby rozpocząć w trybie pauzy, można wcisnąć przycisk Start i Pauza lub użyć odpowiedniego skrótu klawiszowego (domyślnie F3). Aby wyjść z trybu Pauzy i rozpocząć nagrywanie wystarczy ponownie wcisnąć skrót klawiszowy (F3 - jeśli nie został przedefiniowany).
Zaraz po rozpoczęciu nagrywania, zobaczysz na monitorze migotający prostokąt. Wszystko co znajduje się wewnątrz tego prostokąta, włączając w to ruchy kursora myszki, będzie nagrane. W czasie nagrywania możesz również mówić do swojego mikrofonu, a dźwięk będzie również nagrany. Ten migotający prostokąt może być również przemieszczany (zobacz Podążanie za kursorem). Nagrywanie możesz wprowadzać w tryb pauzy poprzez naciśnięcie skrótu klawiszowego (domyślnie F3). W trakcie pauzy można zmienić widok na ekranie lub przemieścić obszar nagrywania. Aby wznowić nagrywanie wystarczy ponownie wcisnąć ten sam skrót klawiszowy. Zakończenie nagrywania następuje poprzez wciśnięcie skrótu klawiszowego przypisanego rozpoczynaniu i zatrzymywaniu nagrywania (domyślnie F2). Jeśli w trakcie nagrywania program HyperCam nie był zminimalizowany lub ukryty możesz również używać przycisków dostępnych na głównej formie programu
Po zakończeniu nagrywania film może być odtworzony poprzez wciśnięcie przycisku Odtwarzaj. HyperCam jednak nie udostępnia własnego podglądu plików AVI, używając w zamian domyślnej przeglądarki plików AVI, zainstalowanej w systemie.
Przycisk Domyślne pozwala na przywrócenie wszystkich ustawień programu do stanu “fabrycznego” (np. obszar nagrywania, skróty klawiszowe, parametry plików AVI, itd.). Program HyperCam pamięta oczywiście wszystkie ustawienia użytkownika, nawet jeśli opuścisz i ponownie uruchomisz program.
8
Download
[SIZE="2"]Daje tutaj link do tego programu.Plik jest czysty możecie sprawdzić [/SIZE]
[link widoczny dla zalogowanych]
aTo już koniec poradnika. Wszelkie sugestie mile widziane.
Proszę o komentarze
Z mojej strony to wszystko. Życzę miłego używania
|
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez goldi180 dnia Czw 1:55, 14 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
|
|